Kolejne sygnały ożywienia w polskim przetwórstwie
Indeks PMI dla polskiego przetwórstwa zwiększył się w marcu do 50,7 pkt. wobec 50,6 pkt. w lutym, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (50,9 pkt.) oraz naszej prognozy (51,0 pkt). W rezultacie indeks już drugi miesiąc z rzędu pozostaje powyżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności. Zwiększenie indeksu wynikało z wyższych wkładów 3 z 5 jego składowych (dla bieżącej produkcji, nowych zamówień, zapasów), podczas gdy przeciwny wpływ miały niższe wkłady składowych dla zatrudnienia i czasu dostaw.
Pierwszy od 3 lat wzrost zamówień eksportowych
W danych na szczególną uwagę zasługuje dalszy silny wzrost składowej dla nowych zamówień ogółem. Jednocześnie wskaźnik dla nowych zamówień eksportowych ukształtował się powyżej granicy 50 pkt. po raz pierwszy od lutego 2022 r. Ankietowane firmy zwracały uwagę na zwiększony eksport związany z ożywieniem na unijnym rynku, co jest spójne z wynikami badań koniunktury dla krajów strefy euro (por. MAKROmapa z 31.04.2025).
Polskie przetwórstwo szykuje się na ożywienie
Wyższe nowe zamówienia sprzyjały dalszemu wzrostowi bieżącej produkcji. Warto w tym miejscu zauważyć, że w marcu odnotowano wyraźne obniżenie tempa realizacji zaległości produkcyjnych, co sugeruje, że firmy w większym stopniu skierowały moce produkcyjne na obsługę bieżących zamówień. Jednocześnie firmy istotnie zwiększyły w marcu swoją aktywność zakupową – w marcu odnotowano zarówno większe zakupy dóbr pośrednich, jak i wzrost ich zapasów. Zwiększyły się również zapasy dóbr finalnych. W naszej ocenie wskazuje to, że firmy dostosowują skalę swojej działalności do oczekiwanego ożywienia gospodarczego. Wsparcie dla takiej oceny stanowi indeks dla oczekiwanej produkcji w horyzoncie 12-miesięcy, który rośnie nieprzerwanie od grudnia 2024 r. i w marcu osiągnął najwyższą wartość od czerwca 2021 r.
Zwiększone zakupy zaczynają wywierać presję kosztową
Wyższa aktywność zakupowa firm znalazła odzwierciedlenie w pierwszym od września 2024 r. wzroście cen dóbr pośrednich. Co ciekawe, nastąpił on mimo odnotowanego na początku br. wyraźnego umocnienia złotego. Jednocześnie zwiększona aktywność zakupowa nie doprowadziła do wydłużenia realizacji dostaw. Lepsza sytuacja w zakresie popytu sprawiła, że firmy już drugi miesiąc z rzędu podniosły ceny swoich dóbr finalnych. Nie zmienia to jednak naszej oceny, zgodnie z którą kolejne miesiące przyniosą stopniowy spadek inflacji bazowej w Polsce.
PMI sygnalizuje kontynuację ożywienia w I kw.
Średnia wartość indeksu PMI w I kw. zwiększyła się do 50,0 pkt. wobec 48,8 pkt. w IV kw. 2024 r. Wyniki badań koniunktury PMI stanowią wsparcie dla naszego scenariusza kontynuacji ożywienia gospodarczego w I kw. Podtrzymujemy prognozę, zgodnie z którą dynamika PKB w Polsce obniżyła się w I kw. do 3,1% r/r wobec 3,2% w IV kw. Jednocześnie uważamy, że dzisiejsze dane są neutralne dla złotego i rentowności polskich obligacji.