Inflacja bez zmian, dezinflacja tuż za rogiem
Inflacja zgodna ze wstępnym szacunkiem
Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI w Polsce nie zmieniła się w marcu w porównaniu do lutego i wyniosła 4,9% r/r, kształtując się zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS. W kierunku wzrostu inflacji oddziaływała wyższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych (6,7% r/r w marcu wobec 6,2% w lutym). Przyczyniły się do tego m.in. wyższe ceny jaj z uwagi na ich niższą podaż, będącą konsekwencją strat w stadach kur niosek spowodowanych ptasią grypą. Wzrostowi inflacji sprzyjała również nieznacznie wyższa dynamika cen w kategorii „nośniki energii” (13,3% wobec 13,1%), co wynikało m.in. z wyższej dynamiki cen opału. Przeciwny wpływ na inflację miała natomiast niższa dynamika cen paliw (-4,7% wobec -2,6%), związana z odnotowanym w ostatnim czasie obniżeniem światowych cen ropy naftowej wyrażonych w złotych. W kwietniu spadek ten przyspieszył, co wskazuje na perspektywę dalszego obniżenia dynamiki cen w tej kategorii. Do spadku inflacji przyczyniła się również niższa inflacja bazowa, która zgodnie z naszymi szacunkami zmniejszyła się w marcu do 3,5% r/r wobec 3,6% w lutym. Niższa inflacja bazowa wynikała przede wszystkim ze spadku dynamiki cen w kategoriach „rekreacja i kultura” (3,9% wobec 5,0% - w dużym stopniu ze względu na spadek cen turystyki zorganizowanej w kraju i za granicą w porównaniu z lutym) oraz „restauracje i hotele” (6,1% wobec 6,4%).
Presja inflacyjna pozostaje podwyższona
Miesięczna dynamika cen bazowych ukształtowała się w marcu na poziomie 0,4%, czyli powyżej swojego wzorca sezonowego (ok. +0,2% m/m w marcu). W naszej ocenie wskazuje to, że presja inflacyjna w polskiej gospodarce pozostaje podwyższona. Czynnikiem utrwalającym podwyższoną inflację bazową pozostaje wysoka dynamika cen usług (6,4% r/r w marcu wobec 6,6% w lutym), która kształtuje się wyraźnie powyżej dynamiki cen towarów (4,4% wobec 4,3%). Głównym czynnikiem proinflacyjnym w obszarze cen usług pozostaje presja płacowa. Prognozujemy, że nominalna dynamika wynagrodzeń w gospodarce narodowej wyniosła w I kw. br. 10,1% r/r wobec 12,4% w IV kw. 2024 r., a tym samym nadal utrzymuje się na wysokim na tle historycznym poziomie.
II kw. przyniesie spadek inflacji
Podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą w II kw. br. inflacja ogółem obniży się do 4,4% r/r wobec 4,9% w I kw., pozostając tym samym znacząco powyżej górnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego (2,5% +/- 1 pkt proc.). Oczekujemy, że w III kw. nastąpi kolejny znaczący spadek inflacji do 3,2%. W konsekwencji prognozujemy, że w całym 2025 r. inflacja średniorocznie wyniesie 3,9% wobec 3,6% w 2024 r., a w 2026 r. spadnie do 2,8%. Taka ścieżka inflacji jest spójna z naszym scenariuszem, zgodnie z którym w tym roku RPP dokona dwóch obniżek stóp procentowych o 50pb (w maju i w lipcu), a stopa referencyjna na koniec 2025 r. wyniesie 4,75%.
Dzisiejsze zgodne ze wstępnym szacunkiem GUS dane o inflacji są neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.